Az iskolásoknak korábban ígértem, hogy a balzsamok után, majd ha gyakorlottabbak leszünk, vizes krémet (emulzió) is fogunk készíteni. Én már szinte megfeledkeztem róla,de ők számon kérték rajtam:). Mit volt mit tennem, nekifogtunk egy alkalommal egy ilyen vizes krém készítésének.
Receptnek egy egyszerű alapreceptet vettünk. A vizes fázis természetesen rózsavíz volt, az olajos fázisnak pedig a könnyen beszerezhető olívaolajat választottam. Ehhez az Emulsan nevű emulgeátort választottam.
Első körben felelevenítettük a korábban már átvett emulziókról tanultakat:
A vizes krémek (emulziók) alkalmazásának sok előnye van a zsíros társakkal szemben, azonban elkészítése bonyolultabb, ezenkívül tartósítást is igényel (hacsak nem használjuk el 1 héten belül). Nehézsége abban rejlik, hogy a víz nem keveredik az olajjal. Ahhoz, hogy mégis egyben maradjanak, emulgeálószerre van szükség, olyan anyagra, ami a vízzel és az olajjal is jól elkeveredik, és nem hagyja őket szétválni.
Természetes emulziók pl: tej (O/V), vaj (V/O).
Az emulzió tehát vizes és zsír/olaj fázist is tartalmazó, fázisaira szét nem eső krém, melynek stabilitását emulgeátorokkal érhetjük el legkönnyebben.
Az emulgeátorok:
Itthon kapható emulgeátorok, melyek ugyan vegyileg előállított, de a natúrkozmetikában engedélyezett, káros hatás nélküli, ún, zöld kemikáliák Pl: Emulsan, Lamecreme, Lysolecithin, Fluidlecitin, Emulgeáló viasz, Olivem, Sucragel, BTMS, Plantemuls,
Természetes emulgeátorként a lanolin, és bizonyos esetekben a méhviasz szolgálhat.
A pontos használatuk eltérhet egymástól, a forgalmazónál kell beszerezni az erre vonatkozó információkat
Az emulgeálás:
A hozzávalókat fel kell melegítenünk. lehetőleg gőzfürdőben (egy vízzel teli edénykébe állítjuk a hőálló üvegcséket, majd beüzemeljük a tűzhelyet ügyelve arra, hogy a víz ne melegedjen 100 C fok fölé). Ezután a keverés következik, habverő, turmix vagy tejhabosító segítségével
Az emulziók fajtái:
– Víz az olajban keverékek (V/O): az olaj van nagyobb mennyiségben, zsírosabb krémek. Pl éjszakai krémek, napozószerek, popsikenőcsök, stb.
– Olaj a vízben keverékek (O/V): a krém nagyobb része víz, így gyorsabban felszívódik, nem hagy zsíros érzetet maga után. Könnyen lemoshatóak, de száríthatják is a száraz, öregedő bőrt. Pl. nappali krémek. Nem mindegyik emulgeálószer alkalmas O/V keverékhez, vagyis csak kevés vizet tudnak felvenni.
A krémkészítés fázisai
– Olaj fázis: ezeket az anyagokat egy hőálló üvegtálban melegítsük fel gőz fölött 70 °C-ra. Ide tartozik az olajok, zsírok többsége, az emulgeálószerek, sűrítők és egyéb olajban oldódó anyagok. Kivétel azok az anyagok, amik hőérzékenyek.
– Víz fázis: ezeket az anyagok egy másik hőálló edényben szintén felmelegítjük 70 °C-ra. Ide tartoznak a víz alapú anyagok: desztillált víz, virágvizek, aloe vera gél, egyéb vízben oldódó anyagok.
– Hűlési fázis: ezeket az anyagokat a már összekevert emulzióhoz tesszük, mikor lehűlt 45-50 °C alá. Ide tartoznak a hőérzékeny anyagok: illóolajok, tartósítószerek, vitaminok stb.
Ez után következett a folyamat érdekesebb része, a gyakorlat. Ért bennünket több meglepetés is, többek között, hogy mivel nagyobb mennyiséget készítettünk egyszerre, mint azt én megszoktam, a választott edények kicsinek bizonyultak, így kicsit az edény mellett állók is rögtön kaptak egy kis próbaadagot :).
Aztán volt, akinek otthon kettévált a kréme, volt akinek nem ugyanabból a közös masszából, ez is egy meglepetés, amire azóta is keresem a pontos választ. Néhány tippem azért van, de tutit nem mernék kijelenteni. Mindenesetre jó szórakozás volt, legközelebb inkább külön-külön kis mennyiségekkel fogunk dolgozni!
forrás: www.lukreciakencei.hu