A rózsa csodálatos virág: illata, kinézete és különféle gyógyhatásainak következményeként. Nemhiába emlegetik a „virágok királynője”- ként Szapphó költeménye óta, de vajon milyen hatásai vannak a szépségápolásban?
A rózsa szirmaiból nyert értékes illóolajáról bizonyára már mindenki hallott. Azonban azt, hogy e lepárlásnak egyik mellékterméke is igen értékes többféle szempontból, általában már kevesebben tudják. E melléktermék neve a rózsavíz, amely a rózsa szirmainak vízben oldható értékes anyagait tartalmazza.
A rózsavízhez hasonlóan más növényekből, virágokból kinyert párlatokat virágvíznek vagy hidrolátumnak is szokták nevezni. E hidrolátumok vízből és illóolajból állnak, melyet szűknyakú nagy üvegekben (ún. florentini üveg) fognak fel. Másszóval az illóolajak kinyerésekor keletkező melléktermékek a virágvizek.
A rózsaolaj
A rózsaolaj igen drága illóolaj, ami nem is csoda, hiszen 30-50 rózsafejből csupán 1 csepp rózsaolaj készül. Ha gyanúsan olcsó rózsaolajhoz jutnánk, akkor járjunk utána, nem higított olajról van-e szó? Az is előfordulhat, hogy nem a hagyományos, kíméletes vízgőz desztillációból származó olajat árulják, hanem az ún. hexánextrakcióval készült illóolajat. Ezen olajak lehetnek akár 100%-os tisztaságú illóolajak, de a kinyerési módjukban eltérnek a hagyományostól: a hexánextrakcióval lehetőség nyílik arra, hogy ugyanannyi idő alatt 6-szoros mennyiségű olajat kapjanak, ami miatt az ára is kedvezőbb lesz. Azt azonban nem árt tudnunk, hogy a hexángáz rákkeltő anyag, bár állítólag ebből semmi nem megy bele az olajba.
A rózsaolaj gyógyhatásai:
- antibakteriális
- antivirális
- gombák ellen
- görcsoldó
- nyugtató
- hormonszint szabályozó
- fájdalomcsillapító
- afrodiziáló
- gyulladásgátló
- sejtmegújító
- sebgyógyító
- antidepresszáns
- kötőhártya gyulladás ellen
- szív-, máj-, epe- és gyomorpanaszokra
- herpeszfertőzésekre
- ekcéma elleni
- különféle női nemi szervek betegségeinél hatásos
Tudja-e, hogy:
- a rózsaolaj a világ egyik legdrágább illóolajának számít: 1 liter rózsaolajért 3500-8000 kg rózsát kell begyűjteni, a termesztő ország klímájától függően, emiatt világpiaci ára igen magas
- a rózsafejeket kora reggel gyűjtik be, mielőtt a nap túl hevítő lenne: így a növényből nyert illóolajhozam magasabb lesz.
- a gyógyhatásain túl nagy mennyiségben a rózsaolaj halálos is lehet:
szájon keresztül 450 ml rózsaolaj bevétele, bőrön át pedig 210 ml jelent halálos dózist (szerencsére túl drága az öngyilkossághoz:))
- „mindent gyógyító olaj”-ként tartják számon a gyógyászatban: több mint 500 féle hatóanyag mutatható ki belőle melyből kb. 330-at tudnak megnevezni
A cikk folytatása itt olvasható.